10 Haziran 2019 Pazartesi

Biri Kep mi dedi ?


Merhaba Blog Dostları.
Yine arayı açtım biliyorum.
Bayramdı seyrandı derken fırsat bulup da iki satır yazamadım ki
Bu aralar aklımdaki konu gündemimizde de yer alan mezuniyetler sene sonu gösterileri( gösterişleri)
Artık nasıl tiksindiysem, kepin cübbenin adını bile duymak istemiyorum.
Bir sene boyunca çocuğu ile ilgili uyarılarıma kulak vermemiş, çocuğuyla ilgilenmeyi milletin içinde şapur şupur öpmek olarak algılamış anne benden sene sonunda diploma töreni istiyor.
Hele bir sor niye istiyor?
Neden olacak onun başkalarından ne ayrıcalığı var sosyal medya hesaplarından bol bol resim paylaşacak. Çocuğu yere çöp atıyormuş, arkadaşlarına şiddet gösteriyormuş. Adam sen de.
kelimenin tam anlamıyla gösteriş.
Sen de bana  hele bir sor , neden tören yapmıyorum ?
Sor sor çekinme.
Böyle bir saçmalıkla neden vaktimi boşa harcayayım, çocukları perişan edeyim? Ve neden egolarınızın tatminine yarayacak anlamsız işlerle uğraşayım.
  Bu gösterişe ne kendimi ne de çocukları alet etmiyorum, etmeyeceğim de.
Nereden çıktı bu kep cübbe geleneği. Neredeyse her sınıfta kep töreni yapılır oldu. Üniversiteyi bitirene kadar olmamalı. Çocuklar da bu saçmalığa alet edilmemeli.
isterim ki bütün çocuklar en güzel okullardan mezun olsun, hepsi iyi yerlere gelsin. Ama egolarınızı şişirecek resimlerle bunu milletin gözüne gözüne sokmayın.
Öğretmenlerde de kabahat büyük. Yeni moda şu hatırası bu hatırası diye saçma sapan panolar önünde çocukların fotoğraflarını çekmekten geri durmuyorlar. Aman Tanrım, nasıl da boş işler. Ve onlar çalışkan öğretmen sen yapmayınca da bin türlü laf.
Dostlar alışverişte görsüncüler yüzünden geldiğimiz hale bak.
Sene sonunda verdiğimiz raporda yazanlar velinin dikkatini çekmiyor. Varsa yoksa karnenin süsü öğretmenin verdiği hediye.
Olur olmaz her yerde paylaşılan çocuk resimleri oldum olası karşıyım. İleride nasıl kötü sonuçlar doğuracağını bilmiyoruz, kestiremiyoruz. Kimsenin mahremiyeti diye bir şey kalmadı.
Lütfen ve lütfen böyle saçmalıklara alet olmayın, çocuklarınızla geçireceğiniz zamanlar özeliniz olsun ve resimleri de özelinizde kalsın.
sevgiyle.46 yorum:

 1. ufak çocuklar işin oyun kısmında kep atmanın....

  YanıtlayınSil
 2. Harika bir yazı, katılmamak mümkün değil. Çocukları kendi egolarımızı tatmin etmek için kullanıyoruz. Hem de çok strese sokarak, yorarak. Hatta küçük hanımefendiler, küçük beyefendiler kılığına sokuyoruz. Ortaokul mezuniyet törenlerinde şaşaalı kıyafetler ile onları yaşlarından büyük gösteriyoruz. Sözünüze sağlık öğretmenim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sahi bir de o var. Ben kendi yaş grubuma göre yazdım yazıyı.
   Masraf ve eziyetten başka bir şey değil.

   Sil
 3. Yanıtlar
  1. buna bir dur diyen olmadıktan sonra daha betere doğru sürükleniyoruz.

   Sil
 4. Çok iyi hatırlıyorum ablamın orta okul mezuniyetinde evde kıyamet kopmuştu. Her ailenin ve çocuğun tarzı farklı, bir çok kız yaşından büyük topuklular ve makyajla akın edince mezuniyete ablam köşede kalıvermişti. E kendiside çocuk, ne diyebilirsin ki. Böyle etkinliklerin öğrencileri çok ayrıştırdığını düşünüyorum. Aynı veliye kitap okuma ya da doğa etkinliği desek burun kıvırıp katılmazlar fakat iş gösteriş olunca hepsi güle oynaya... Bir de ''hayatta bir kere oluyor böyle şeyler, hatıradır hatıra.'' kafasıyla kutlanan törenleri hiç anlamıyorum. Evet işte hayatta bir kere olur adı üstünde mezuniyet, o da eğitim hayatı biter ve artık yetişkin olmuş insanlar dilerse kutlar. Gerçekten çok gereksiz ayrıntılara takılan bir toplum haline geldik.
  Böyle önemli bir konuya değindiğiniz için teşekkürler, emeğinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Velilerin yarışı ve gösteriş merakından başka çocukları düşünen kim ?

   Sil
 5. Her bir cümlesine katıldığım bir yazı. İyi ki de yapmıyorsunuz, böyle net durabilecek öğretmenlere ihtiyacımız var.
  Çocukların fotoğrafları konusunda öyle haklısınız ki, küçücük bir çocuğun hiç bir mahremiyeti kalmadı instagram anneleri sayesinde.. Şahsen büyüdüğümde internette bebeklik fotoğraflamı görme istemezdim..
  Sevgilerimle

  YanıtlayınSil
 6. Takdir , teşekkür de var öğretmenim şimdi sosyal medya şehzadelerin ve prenseslerin yıldızlı 5li karneleriyle dolacak :))))))))))))) Ama mesele dediğiniz üzere ego tatmini gelin görün hiçbiri yere atılan çöpleri de arkadaşa uygulanan şiddeti de umursamıyor ve aslında onların ebeveynliklerine karneler verilse çoğu sınıfta kalacak...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. ahhh bu da ayrı bir iç acıtıcı konu.
   Sonra eğitim sistemini tartış dur .

   Sil
 7. okullar bazen asli görevlerinden çıkıp gereksiz abartı işler yapabiliyor.Bu konuda size katılıyorum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. çözümü olmalı. veli istiyor diye ya da okul idaresi istiyor diye eğitimin amacının dışındaki şeyler bizi yozlaştırmaktan öteye geçemez

   Sil
 8. Aktiviteler hep fotoğraf çekmeye yönelik ne yazık ki.

  YanıtlayınSil
 9. Haklı bir isyan, yazdıklarınızı aynen katılıyorum. Küçük yaşta çocukları gösterişe alıştırmaktan başka bir işe yaramaz. Benim bildiğim kep sadece üni de atılır. Yazdıklarınızı bakılırsa anaokuluna kadar düştü herhalde

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. hepimiz hemfikiriz. Ama dayatılan uygulamalar yüzünden işler daha da kötüye gidiyor

   Sil
 10. Hadi lise felan neyse de ana sınıfı da kep töreni yapıyor ;) Görsellikten, içselliğe inememek acı...

  YanıtlayınSil
 11. yerden göğe kadar haklısınız daha kızım ortaokul bitirmeden mezuniyet kep cübbe manyağı olduk ayol:))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. of ki ne off. masraf gösteriş başka bir şey değil

   Sil
 12. Eskiden mezuniyet töreni sadece üniversitedeyken yapılırdı ve daha bir anlamlıydı.Şimdi ana okuluna kadar indi :)

  YanıtlayınSil
 13. Ben çok karşıyım belji Türkiyeden okuyup bana kizanlar oluyordur ama umurumda değil. Kep dediğin üniversiteden mezun olunca giyilir, bir ağirliği bir anlami vardir. Inanamiyorum Türk toplumundaki yozlaşma ve görmemişliğe uzaktan izleyince.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. çok haklısın Deryacım. Görgüsüzlüğün gösterişin dibine vurdular artık.
   Avrupa'dan keşke bu konuda örnek alabilsek.

   Sil
 14. bencesi de lıse ve uni bitirince olmalıııı :)

  YanıtlayınSil
 15. bir öğretmen gününde verilen abartılı hediyeleri bir de bu kep törenlerini ben de anlamıyor ve sevemiyorum. Ancak okul ne yaparsa biz velilerde uyuyoruz :)

  YanıtlayınSil
 16. Kep dediğin üniversite de olur, en çok da onlara yakışıyor.Haydi okul hayatı bitti, diye.Daha dur sen anaokulu çocuğu, ilkokul çocuğu yolun başındasın ,daha çok okuyacaksın, kep de nesi?Haklı bir yazı biraz hatta fazlasıyla gösteriş meraklısı bir toplum olduk çıktık.

  YanıtlayınSil
 17. Her cümlesine katılıyorum.Kendi egomuz ve iyi ebeveynlik vasfı için çocuğumuza verdiğimiz zarar göremiyoruz :( Bu abartılı şeylerden gerçekten ben de rahatsız oluyorum.Asgari ücret alıyor,100.000 tl kredi çekerek şaşalı düğün yapıyor.Sonra da yıllarca borç batağında :( Allah akıl,fikir versin...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. çünkü başkaları için yaşıyoruz el alem ne der sonra

   Sil
 18. MAALESEF BAZEN İSTEMEDİĞİMİZ ŞEYLERLE UĞRAŞMAK ZORUNDA KALABİLİYORUZ.

  YanıtlayınSil
 19. Merhaba Tigris Hanım. Gerçekten ne çok abartıldı bu durum. Cübbe ve kep, eğitim yaşamının artık bittiğini temsil etmeli. Ve yalnızca üniversite mezuniyetinde giyilmeli. Ki ben kendi üniversite mezuniyetime gitmemiş, onu bile gereksiz bulmuş bir kimseyim. O mezuniyet için kıyafetti ıvır zıvırdı onca parayı harcayıncaya dek, keyfimce bir sofra hazırlayıp, evimde sevdiğim insanlarla kutlamıştım mezuniyetimi. Gösteriş insanların kanına işlemiş. Tiksiniyorum artık şu geldiğimiz noktadan yazık...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. merhaba hoşgeldin şekerim
   vallahi ne güze yapmışsınız. iş artık çığrından çıktı. rezalet

   Sil
 20. Ne güzel yazmışsın tigrisss 👍

  YanıtlayınSil
 21. Bir kaç heyecanlı veli yüzünden herkesi bu tip şeylere sürüklememek gerekiyor. Bu konudaki duruşunuz çok güzeldi teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim.
   İşin özünü bozan herşeye karşı çıkmak gerek

   Sil
 22. Benim çocuk anaokulunu bitirdi bu sene kep giydirdiler resimler filan siz artık gerisini düşünün

  YanıtlayınSil
 23. Eskiden sadece üniversitelerde olurdu diploma törenleri. Şimdi ise anaokullarında bile yapıyorlar. Resmen icat çıkardılar. Ah bu sosyal medya! Hep senin yüzünden :)

  YanıtlayınSil

Öne Çıkan Yayın

Yitik Zamanlar....

Yitik zamanları beş geçiyordu, saniyelerde atan kalbim.  Tigris